Kranio-sakrální terapie

z pohledu celostní medicíny– celostní rehabilitace 


Ortopedický lékař John Upledger, zakladatel netradičního léčebného přístupu zvaného kranio-sakrální terapie , během asistence při operaci zaznamenal silnou pulzaci membrán, které obalovaly pacientovu míchu. Později určil, že tento pulz je způsobován cirkulací mozkomíšního moku, která doslova omývá mozek a míchu . Byl přesvědčen, že cokoli blokuje tok této tekutiny, může časem způsobit fyzické i duševní obtíže. Pro uvolnění těchto membrán se využívá jemného tlaku. 

Kranio-sakrální terapie pomáhá řešit:

  • bolesti kloubů a páteře - artróza, výhřezy plotének, skolióza
  • chronické bolesti hlavy, migrény, bolesti žaludku, potíže s trávením
  • astma, dýchací obtíže, alergie
  • poruchy učení, koncentrace
  • psychické napětí, stres, chronická únava, nespavost, strachy, deprese
  • nemoci způsobené útlakem nervů (koordinace pohybu, závratě, křeče...)
  • posílení celkové imunity a vitality organizmu

Kranio-sakrální terapie má velmi výrazný relaxační a meditativní efekt a je vhodná pro získání pocitu pohody i jako součást osobního růstu.


S čím pracuje kranio-sakrální terapie:

Membránového napětí: Základní technika, která pracuje se vzorci napětí v durální membráně. Tyto vzorce je možné spatřit na fyzické úrovni jako vazivové zbytnění a mohou vznikat jako následek nehody, vlivem růstového zatížení či jen při zdvihání těžkých předmětů.

Napětí pojivových tkání: Každá struktura v těle je chráněna fasciemi, které jsou velmi pružné a mají vliv na držení těla, pružnost, rozsah pohybu a spojitost s durální membránou. Pokud je někde díky nadměrnému stresu vyvíjen přílišný a dlouhodobý tlak na fascie, dojde k přenosu na durální membránu a poté může dojít i k narušení pohybu mozkomíšního moku.

Práce na úrovni kostí: Lebeční kosti a kost křížová jsou s durální membránou v přímém kontaktu. Disharmonie v oblasti lebečních kostí a oblasti kosti křížové jsou pro kranio-sakrální terapii základem. Při terapii dochází na úrovni fyzického těla k uvolnění napětí tkání, fascií a svalů, ke zlepšení průtoku tekutin, zmírnění nebo vymizení bolesti

Nervová soustava: Problémy v této oblasti mohou často způsobovat obtíže v oblasti chování, emocí a kognitivních funkcí. Vlivem stresu dochází k snižování funkce autonomního systému. Kranio-sakrální terapie pomáhá při harmonizaci nervového systému a snižuje negativní důsledky stresu na organismus. Mění se tak chemické prostředí z pro-zánětlivého na protizánětlivé. Snižuje se hladina stresových hormonů, zejména kortizolu a adrenalinu.

Stagnace mozkomíšního moku: Zpomalený průtok mozkomíšního moku může způsobovat hromadění toxických látek v různých částech centrálního nervového systému. To může být následkem různých obtíží a snížení celkové vitality.

Z hlediska psychoneuroimunologie dochází ke zklidnění toku myšlenek, k uvědomění mnoha souvislostí, k nalezení kreativního řešení, ke změně nahlížení sebe sama, ke schopnosti být pozorovatelem, posílení odolnosti organizmu. Podporuje vytváření nových neuronových sítí, podmíněných vzorců. Podporuje tvorbu hormonů pohody, např. dopamin, serotonin, oxytocin.