Zdravotní tělesné cvičení má preventivní i terapeutický význam pro upevnění a zlepšování zdraví. Nepřiměřená, jednostranně zaměřená a mnohdy nevhodně prováděná pohybová aktivita vyvolává v organismu člověka nežádoucí změny, které se projevují především na podpůrně-pohybovém aparátu.

Hlavním cílem cvičení je všestranný a harmonický rozvoj člověka, optimalizovat, stabilizovat nebo zmírnit progresivní úbytek svalové hmoty, která je nezbytná k dosažení optimální úrovně funkční zdatnosti organismu a pro vytvoření kladného vztahu k pohybovým aktivitám, k péči o své zdraví a zdravého způsobu života.


Spirální stabilizace páteře MUDr. Smíška

Spirální stabilizace páteře představuje sérii cviků se speciálním elastickým lanem zaměřených na zpevnění zádových, hýžďových a břišních svalů. Pomáhá při obtížích spojených s degenerativními změnami pohybového aparátu, zlepšuje kondici, a především odstraňuje bolesti zad, šíje a kloubů. Pravidelným cvičením lze řešit či zmírnit projevy a léčit tato onemocnění:  

Vadné držení těla, skoliózu, výhřezy plotének, artróza kyčelního i kolenního kloubu, vbočený palec, ploché nohy, stavy po operacích břicha, inkontinenci, rozestup břišní stěny po porodu
cervikobrachiální syndrom, poškození ramene, syndrom karpálního tunelu, tenisový loket,
migrény, závratě, bolesti hlavy i rekonvalescence po úrazech. 

Pravidelné cvičení  v rámci vertebroviscerálních vztahů řeší funkční sterilitu u žen i mužů, tlumí problémy spojené s diabetem, hypertenzí a některé druhy arytmií. SPS má příznivý vliv na kardiovaskulární systém, trávení, imunitu a zlepšování nálady je vhodná jako kompenzační cvičení při nadměrné nebo jednostranné zátěži při sportu, při sedavém  způsobu života, ale také pro formování postavy


Pilatesova metoda nejen pro rehabilitaci

Pilatesova metoda je jedním z nejúčinnějších fitness programů, spojení klasického, fyzioterapeutického, strečinkového cvičení a prvků jógy, řazené do kategorie body & mind, které zdokonalí a zpevní "choulostivé partie" nejen střední části těla. Rozvíjí stabilitu, zvětšuje fyzickou sílu, flexibilitu a koordinaci. Je vynikající prevencí a podpůrné řešení pro nemoci pohybového aparátu, degenerativních chorob, v léčbě neplodnosti a gynekologických onemocnění posílením svalů pánevního dna..

Cvičení Ludmily Mojžíšové

Sestava jednoduchých cviků, která zlepšuje dynamiku celé páteře, její odblokování včetně kostrče, odstraní bolesti zad. Posílíte svalové skupiny celého trupu, pomáhá nejen ženám s funkční sterilitou a gynekologických onemocnění. Zpevníte bříško, stehna, zadek i prsa 


Cvičení zaměřené na bolesti zad

SPS MUDr. Smíška, Pilatesova metoda a cvičení dle L.Mojžíšové jsou výborným prostředkem pro nápravná cvičení z krátkodobého i dlouhodobého hlediska. Tradiční rehabilitační program se zaměřuje na izolovaný sval. Většina cviků těchto metod zaměstnává celé tělo, trénuje jednotlivé části současně prostřednictvím stabilizace a pohyblivosti. Každý cvik působí na svaly, což ovlivňuje a podporuje celý svalově kosterní systém. Ke kvalitě pohybu přispívá zejména přesnost a kontrola při jeho provádění. Metody SPS, Pilates a cvičení dle L.Mojžíšové naučí  bezpečnému, správnému a účinnému pohybu.  


Cvičení v průběhu a po těhotenství

Pravidelné cvičení v průběhu těhotenství je pro ženu velmi prospěšné. Spolu se zdravotní péčí si může udržet svoje zdraví, kondici, současně i zdraví svého dítěte. Děti cvičících matek jsou zdravější a lépe zvládají stres při porodu. Cvičení zlepšuje srdeční zdraví a může snižovat riziko komplikací během těhotenství, jako je např. vyvinutí vysokého krevního tlaku a cukrovky. Pro bezpečné cvičení je vhodné vynechat některé cviky a mnohem více dbát na základní principy, tedy správné držení těla a správné provedení cviků.  Těhotná žena by se měla pokusit dodržet cvičební program co nejdéle. 

Prospěšnost cvičení v těhotenství:

zlepšení fyzické i psychické kondice, redukce bolestí v páteři, zlepšení držení těla, usnadnění porodu, prospívá správnému vývinu plodu, zlepšení průtoku krve, zlepšení nálady, omezení otoků nohou, minimalizace křečí, odstranění svalového napětí, stimulace pohybů plodu, udržení si přiměřeného váhového přírůstku, omezení potíží v souvislosti s těhotenstvím, rychlejší poporodní rekonvalescence, rychlejší váhový úbytek po porodu, lepší kvalita spánku...


O vhodnosti cvičení se poraďte s Vaším ošetřujícím lékařem!